Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, které postihuje oční čočku. Příčinou bývá nejčastěji její stárnutí. Mezi další známé příčiny šedého zákalu patří onemocnění cukrovkou, úraz nebo léčba kortikosteroidy. Termín katarakta (šedý zákal) je znám velmi dlouho. Již ve starém Egyptě a Řecku zakalená čočka připomínala vodopád (katarakta z řeckého slova katarrhaktes, které je odvozeno z původního slova katarassein, což znamená "padat dolů"). Přes tyto patologické struktury se nemohou dostat paprsky na sítnici a snižuje se zraková ostrost a vidění je rozmazané i při použití brýlí. I dnes je jedinou možností léčby operační zákrok, kdy se zkalená čočka nahradí čočkou umělou.
Při standardní operaci katarakty je lidská čočka nahrazena umělou nitrooční čočkou, která umožní kvalitní vidění jen na jednu vzdálenost, obvykle na dálku. Při operaci šedého zákalu metodou PRELEX jsou do obou očí implantovány nadstandardní multifokální nitrooční čočky, které umožní kvalitní vidění na dálku i blízko a tím se zbavíte používání brýlové korekce.
Principem operace je výměna vaší vlastní čočky, která již ztratila svou schopnost zaostřovat za multifokální umělou nitrooční čočku. S touto nitrooční čočkou jste schopni znovu zaostřit na dálku, blízko a zbavíte se stálého hledání těch správných brýlí. Operace jsou prováděny ambulantně v dokonalém místním znecitlivění kapkami.
NA NAŠEM PRACOVIŠTI IMPLANTUJEME MULTIFOKÁLNÍ NITROOČNÍ ČOČKY SVĚTOVÝCH VÝROBCŮ
Femtosekundový laser LenSx®
Zcela nová, špičková operační technologie Femtofako přístrojem LenSx® firmy Alcon výrazně snižuje rizikové faktory techniky operace šedého zákalu. Principem je provedení operace bez použití ostrých nástrojů jako je skalpel, jehly nebo nože. Pomocí pulsů paprsku femtosekundového laseru se vytváří v tkáni malé bublinky, které od sebe tkáň oddělují.
Umožňuje tak velice šetrné otevření oka vytvořením přesných operačních vstupů v rohovce, přesné otevření pouzdra čočky (kapsulotomie), dokonalé a šetrné rozdělení čočky nutné k jejímu snadnému odsátí (fragmentace čočky) a současně je možné provedení korekce cylindrických dioptrií na rohovce (astigmatizmu). U pacientů s vysokou dioptrickou vadou nebo u pacientů s onemocněním sítnice má zásadní vliv na pooperační hojení - snižuje riziko vzniku otoku sítnice. Celý zákrok vedený laserem přitom trvá jen několik desítek vteřin.
Jednoznačně míň zatěžující zákrok pro oko pacienta v porovnání s klasickou ultrazvukovou metodou.